» Recenzje » Wieczny Grunwald - Szczepan Twardoch

Wieczny Grunwald - Szczepan Twardoch


wersja do druku

Istny Grunwald

Redakcja: lemon

Wieczny Grunwald - Szczepan Twardoch
Wieczny Grunwald to powieść nietuzinkowa, tym ważniejsza dla Polaków, że mierzy się z ich dziedzictwem kulturowym oraz światopoglądowym. Twardoch stworzył książkę trudną i wymagającą, która nie każdemu przypadnie do gustu, ale na pewno dostarczy nietypowych wrażeń podczas lektury.

Zaczyna się niepozornie – śmiercią Paszka, królewskiego bękarta i jednego z uczestników bitwy pod Tannenbergiem w 1410 roku i reminiscencją jego życia. Później wszystko skręca w całkowicie niespodziewanym kierunku. Twardoch, poprzez Paszka, ukazuje kolejne jego możliwe wcielenia i czasy dla nas przeszłe (realia II wojny światowej, średniowiecza), alternatywny XVIII wiek, jak i odległą przyszłość. Osią tych wizji jest wewnętrzny konflikt protagonisty, który raz będąc bękartem, kiedy indziej Niemcem, Polakiem, a także mieszańcem obu tych narodowości, szuka akceptacji w społeczeństwie, próbuje znaleźć sens i cel swojego życia oraz panującego porządku, a na przeszkodzie niezmiennie staje jego pochodzenie. Pogardzany, nienawidzony, odrzucany, nienależący ściśle do żadnego narodu ani klasy, rozważa istotność, genezę oraz ważność tych animozji i uprzedzeń.

Drugą niezwykle ważną kwestią poruszaną przez Twardocha jest konflikt międzynarodowy, pokazany na przykładzie Polski i Niemiec. Z perspektywy obu ludów, w przekroju wielu epok, pisarz przedstawia genezę, skutki oraz (bez)celowość takiej walki, opartej na wzajemnych uprzedzeniach i stereotypach. W wizji odległej przyszłości przedstawia idee polskości oraz niemieckości jako rzeczywiste byty, które sterują żołnierzami w jednym tylko celu – zniszczyć nieprzyjaciela. Życie obu narodów sprowadza się do tego jednego zadania.

To także rozliczenie się z przeszłością, z wieloma mitami narosłymi wokół naszego narodu i antagonizmów z Niemcami. Pisarz wytyka nieraz głupotę zachowań, tradycji i uprzedzeń, które miały miejsce w czasach dawnych, a niejednokrotnie wciąż rzutuje na współczesne poglądy. Są w tej powieści również – będące rezultatem przyjętej narracji – rozmyślania o (nie)bycie, egzystowaniu wyższych istot oraz sensie życia.

Zachwyca forma oraz struktura Wiecznego Grunwaldu. Całość stanowią odczucia Paszka, które przechodzą pomiędzy kolejnymi epokami i wcieleniami bohatera – o dziwo, zmiany te wydają się naturalne, płynne, książka jest jedną całością, nie segmentowaną rozdziałami. Na początku taki układ zaskakuje, ale wraz z postępami w lekturze zaczyna się dostrzegać rytm, w jakim przeplatają się kolejne sceny. Twardoch nie ma również zahamowań, jeżeli chodzi o język – bawi się w słowotwórstwo, dodaje wyrazy staropolskie, miesza style, co doskonale współgra z narracją.

I to wszystko jest też jedynym minusem książki – pisarz tak dalece nagiął schematy powieściowe, że momentami staje się ona zbyt przekombinowana, hermetyczna. Podczas lektury zdarzają się fragmenty przesadzone, niezrozumiałe – ale na szczęście to rzadkość.

Wieczny Grunwald jest książką niesamowitą i niejednoznaczną. Napisana z okazji sześćsetlecia bitwy pod Grunwaldem, wychodzi formą poza ramy zwyczajnej powieści, stanowiąc niezwykłe doznanie czytelnicze.

Dziękujemy księgarni Selkar za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


9.0
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 12 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów
Autor: Szczepan Twardoch
Autor okładki: Wojciech Siudmak
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 15 lipca 2010
Oprawa: twarda
Seria wydawnicza: Zwrotnice czasu. Historie alternatywne
ISBN-13: 9788361587293
Cena: 23,00 zł



Czytaj również

Komentarze


Merlin
   
Ocena:
0
Szkoda, że tak późno ta recenzja. Książka wyszła rok temu. Dobrze jednak, że o niej piszecie - jest wyjątkowa choć rzeczywiście nie dla każdego.
27-07-2011 20:59
lemon
   
Ocena:
0
Wyszła rok temu, ale nadal jest przecież do kupienia, nie? W takim wypadku na recenzję nigdy nie jest za późno. :)
27-07-2011 22:05
earl
   
Ocena:
0
Co racja to racja. Też się zastanowiałem, czy ją kupić, ale po tej recenzji nabrałem ochoty, by wydać te 23 zł.
27-07-2011 22:25
Maciej Szraj
   
Ocena:
0
Abstrahując od konfliktu narodów, "Wieczny Grunwald" jest po prostu świetną powieścią o Polsce, o polskości, o naszej mitologi i mentalności. Dobrze, że takie książki powstają, przypominając o naszej historii w niecodzienny i finezyjny sposób.
28-07-2011 13:06

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.