» Recenzje » Synowie Kaina, córy Lilith - Paweł Ciećwierz

Synowie Kaina, córy Lilith - Paweł Ciećwierz


wersja do druku
Synowie Kaina, córy Lilith - Paweł Ciećwierz
Paweł Ciećwierz, niektórym znany raczej jako twórca opowiadań fantastycznych (opublikowanych między innymi w tomie Nekrofikcje), jest także doktorem literaturoznawstwa. Jego niepozorna rozmiarem książka Synowie Kaina, córy Lilith… Rzecz o wampirach w fantasy jest rozprawą naukową opartą na gruntownej analizie funkcjonowania mitu wampira w społeczeństwie ponowoczesnym.

Już od pierwszych stron książka ta podkreśla, jak ważnym elementem współczesnej kultury jest fantastyka. Autor wychodzi od teorii mitu i mitycznego herosa, a następny rozdział to analiza ewolucji fantasy jako gatunku, jedno z nielicznych polskich opracowań naukowych poświęconych temu tematowi. Tak zbudowane podstawy teoretyczne pozwoliły przejść do rozważań nad obecnością mitu wampira w utworach fantasy. Kolejne rozdziały umieszczają wampira w kontekście teorii wzniosłości Kanta i opisu ewolucji buntu Alberta Camusa. Paweł Ciećwierz dokonał w nich bardzo szczegółowej analizy reguł, jakimi rządzi się funkcjonowanie wampira, tak dokładnej, że mogłaby stanowić zbiór wytycznych dla kogoś odgrywającego nieumarłego w grach fabularnych. Całość jego rozprawy zmierza do stworzenia metafory opisującej zależność między postacią krwiopijcy a świadomym uczestnikiem kultury ponowoczesnej.

Opisy książki na tylnej okładce: "Wampiry istnieją!" i "Słońce już zaszło. Zaczynamy…" mają w moim odczuciu stworzyć mroczny klimat i skłonić do kupna raczej miłośników popkultury niż akademików. Uważam, iż nie było to koniecznie, nie trzeba bowiem odbierać tej rozprawie jej "naukowości". Jest to rzetelna analiza naukowa, nie ma jednak nic wspólnego z nudnymi wywodami, które czasem kryją się za tym określeniem. Gdyby to było możliwe, chciałabym, żeby Paweł Ciećwierz był moim wykładowcą, ponieważ potrafi on użyć solidnych argumentów, ale też wyłożyć je w sposób zrozumiały nie tylko dla profesorów literaturoznawstwa.

W jednym z wywiadów autor przyznaje, że w jego odczuciu literaturoznawcy powinni poszerzyć zakres swojej wiedzy o fantastyce. Jego książka na pewno może im w tym pomóc. Najlepsze jednak jest w niej to, że działa w dwie strony: uczy literaturoznawców czym jest fantastyka, a fantastów – jak mogą analizować swoje hobby w świetle dokonań literaturoznawstwa. Ciećwierz udowadnia tym samym, że praca naukowa może wiązać się z hobby i przynosić w ten sposób dobre rezultaty.

Sądzę, że Synowie Kaina, córy Lilith... to książka bardzo ważna dla wielu studentów kierunków humanistycznych, którzy szukają potwierdzenia wartości swojego hobby, kiedy nie znajduje ono uznania w oczach profesorów. Pokazuje ona, że fantastykę można analizować przy użyciu narzędzi krytyki literackiej i traktować na równi z literaturą głównego nurtu. Co więcej, fantastyka może stać się doskonałą metaforą kultury. W swojej analizie autor uwzględnił wiele książek istotnych dla fantastyki, jak na przykład Wywiad z wampirem, nie obawiał się też opierać swoich argumentów na podręczniku do Wampira: Maskarady. Dzięki temu opowiedział akademickiemu światkowi, czym są fantastyka, gry RPG i fandom. Zaś fantaści mogą poszerzyć swoją wiedzę, korzystając z szerokiej i doskonale opracowanej bibliografii, zawierającej rozprawy takich autorów jak Maria Janion czy Zygmunt Bauman.

Dodatkowo plusem tej książki jest udana kompozycja. Każdy z rozdziałów kończy się wypunktowanym podsumowaniem, uogólniającym wnioski autora dotyczące poruszonego w danej części zagadnienia. Czyni to wywód bardziej klarownym i pozwala dokładniej przemyśleć tezy Ciećwierza na każdym etapie jego rozprawy.

Podsumowując, recenzowana książka jest elementem rodzącego się dopiero w ostatnich latach dialogu pomiędzy nauką w rozumieniu akademickim a fantastyką. W swojej rozprawie Paweł Ciećwierz czerpie wiele z obu stron, jednak każdej z nich odwdzięcza się, oferując elementy tej drugiej. W mojej opinii opracowanie jest szczególnie istotne dla studiujących miłośników fantastyki, którzy chcieliby wykorzystać swoje hobby przy pisaniu prac naukowych, pokazuje bowiem, że fantastyka nie jest ani w niczym gorsza, ani w mniejszym stopniu zasługująca na analizę naukową od literatury głównego nurtu.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 6
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Synowie Kaina, córy Lilith... Rzecz o wampirach w fantasy
Autor: Paweł Ciećwierz
Autor ilustracji: Małgorzata Maj
Wydawca: Fantasmagoricon
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 28 listopada 2009
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 190 mm
Seria wydawnicza: ...projekt...
ISBN-13: 978-83-925540-7-3
Cena: 25,90 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.