» » superNOWA

superNOWA

superNOWA
%DANE%
SuperNowa - Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA powstała jesienią 1977. Drukowała zakazane przez komunistyczne władze arcydzieła światowej literatury. Nie stroniła od fantastyki. Jej nakładem ukazały się m.in. książki George'a Orwella, Kurta Vonneguta, Eugeniusza Zamiatina, Aleksandra Zinowiewa i Tadeusza Konwickiego, którego Mała apokalipsa weszła do kanonu lektur szkolnych.

SuperNowa jako pierwsza zajęła się tematem skinowskiej subkultury w książce Ewy Wilk Krucjata łysogłowych, ukazano prawdziwe oblicza postkomunistycznych prominentów w Portretach w podczerwieni Jerzego Morawskiego i opublikowano wstrząsające reportaże o ludziach skazanych na karę śmierci - Czekając na kata.

Obecnie specjalizuje się w wydawaniu powieści i opowiadań polskich autorów science fiction i fantasy.

Zaczęło się od Miecza przeznaczenia. Od 1992 roku wydano jedenaście książek Andrzeja Sapkowskiego, klasyka polskiej fantasy. W SuperNowej debiutowali tacy znani autorzy, jak Jacek Dukaj, Ewa Białołęcka, Artur Baniewicz. Pisali dla nas znani publicyści Marek Oramus i Rafał A. Ziemkiewicz oraz twórca Polskiego Zoo Marcin Wolski. Książki autorów SuperNowej zdobywały prestiżowe nagrody, wiele zostało przetłumaczonych na rosyjski, czeski, litewski, słowacki, niemiecki, francuski, hiszpański. Wydawnictwo wielokrotnie było uznawane za najlepsze zarówno przez polskich, jak i zagranicznych czytelników. Dwukrotnie otrzymało nagrodę Euroconu dla najlepszego wydawcy.

Nie bało się publikować książek kontrowersyjnych: satyry na elity polityczne III RP, Komusutry Aleksandra Olina, oraz najbardziej obrazoburczej powieści katolickiej Paradoks Leibniza.

Również skandalizująca okazała się pierwsza część tetralogii Uczeń czarnoksiężnika Witolda Jabłońskiego - po jej wydaniu autor został wyrzucony z pracy.

Jako wydawnictwo promujące polską fantastykę SuperNowa bierze czynny udział w życiu fandomu, wspiera nagrodę imienia Janusza A. Zajdla i wznawia jego najsłynniejsze powieści.

Spis autorów:
Spis książek:
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.