» Rzeka bogów

Rzeka bogów

Dodał: Marcin 'malakh' Zwierzchowski

Rzeka bogów
9.5
8.59
Ocena użytkowników
Średnia z 17 głosów
-
Twoja ocena
Rzeka bogów - Poltergeist patronem
Tytuł: Rzeka bogów (River of Gods)
Autor: Ian McDonald
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 15 stycznia 2010
Liczba stron: 600
Oprawa: twarda
Format: 135 x 202 mm
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
ISBN-13: 978-83-7480-154-6
Cena: 45,00 zł

Jest 15. sierpnia 2047 r. W połowie XXI w. Matka Indie jest wszystkim czym była zawsze – starożytna lecz żywa, biedna lecz jednocześnie szokująco bogata. Rozdwojona, groźna, piękna i okropna, przerażająca i dzika. Naród rozdarty kulturowo i narodowościowo, podzielony kontrastami i sprzecznościami. Prawie dwa miliardy ludzi zaludnia subkontynent i jego miasta – cyberabady – gdzie spotykają się ponadczasowa kultura i najwyżej rozwinięta technologia tworząc nowe społeczeństwa i – prawdopodobnie też nowe gatunki. Rzeka bogów to wielka i pełna sprzeczności powieść, tak jak i Indie, w których się rozgrywa. Rzeka bogów to ambitny thriller, którego akcja toczy się w futurystycznych Indiach.

Ukazuje się 15 stycznia 2010 roku w ambitnej serii Uczta Wyobraźni nakładem Wydawnictwa Mag

W kategoriach podejmowanego ryzyka, rozmachu, pomysłów i pomysłowości oraz kalibru intelektualnego, niewiele ukazało się ostatnio książek mogących się równać z Rzeka bogów, nie ma też żadnej podobnej powieści o Indiach. To nie tylko rewelacyjny thriller osadzony w Indiach, lecz także niesamowicie oryginalny thriller o Indiach – napisano w The Hindu - indyjskim ogólnokrajowym dzienniku. Lecz prawdziwy walor tej powieści to pełne zanurzenie w mitologii i normach społecznych hinduizmu oraz islamu i realistyczna wizja napędzanej technologią przyszłości Indii.

Rzeka bogów bez wysiłku bije na głowę dowolną spekulatywną powieść z ostatnich paru lat; to pełen wigoru skok w przyszłość Indii, widzianą oczyma dziewięciu zupełnie różnych postaci. Ich historie wikłają się i łączą, podczas gdy McDonald nie tylko snuje rozbuchaną, pełną tajemnicy intrygę, ale także ilustruje przyszłe dylematy ludzkości, przeskakując od jednego odkrycia ku następnemu, prowadząc nas nieubłaganie ku przyszłości, jakiej sami byśmy sobie nie wyobrazili. W tej książce McDonald buduje postacie z rozmachem, pozwalając czytelnikowi zdać sobie sprawę, jak monumentalna jest sama opowieść. Autor przedstawił przekonującą wizję przyszłości, harmonijnie łączącą mity, politykę oraz hipotezy rozwoju sztucznej inteligencji.

Rzeka bogów Iana McDonalda zdobyła nagrodę British Science Fiction Association za najlepszą powieść roku 2004.

Rzeka bogów jest prawdopodobnie jak dotąd najwybitniejszą powieścią Iana McDonalda. Gęsta, momentami trudna w odbiorze, kojarzy się z puszczonym na pełen gaz kulturowym zanurzeniem Williama Gibsona; pełna jest naukowego żargonu, spostrzeżeń religijnych i socjologicznych oraz nawiązań do sztuki, tak niskiej, jak wysokiej.

Ian McDonald otrzymał nagrodę Philipa K. Dicka i British SF Association Award za najlepszą powieść, był nominowany do Hugo, ma także kilka nominacji do nagrody Arthura C. Clarke'a.
Tagi: Rzeka bogów | Ian McDonald | Uczta Wyobraźni


Czytaj również

Luna: Nów
Uważaj którędy chodzisz
- recenzja
Brasyl
My czyli oni
- recenzja
Dom derwiszy. Dni Cyberabadu
Wizjoner McDonald
- recenzja
Wywiad z Ianem McDonaldem
Najlepiej pracuję, kiedy coś mi przerywa

Komentarze


Katatonia
   
Ocena:
0
Przymierzam się do lektury od dłuższego czasu. Nie mogę jednak się zdobyć by przełamać głęboką niechęć do pstrokacizny Bollywood nachalnie narzucającego, ponoć wypaczony (nigdy nie byłem), obraz kraju. Wiem, głupie uprzedzenie. Książkę zapewne w końcu przeczytam, szczególnie, iż autora bardzo cenię. Ponadto seria ma świetną oprawę.
15-01-2010 19:12
~Miroe

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
2047 rok to raczej połowa XX , a nie XIX wieku.
26-01-2010 14:06
~Miroe

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tfu, XXI... Stara klawiatura.
26-01-2010 14:07

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.