» Recenzje » Requiem dla Europy - Paweł Kempczyński

Requiem dla Europy - Paweł Kempczyński

Requiem dla Europy - Paweł Kempczyński
O Pawle Kempczyńskim w światku fantastycznym zbyt wiele nie dane było mi słyszeć. Przyznam szczerze, że do sięgnięcia po jego debiutancką książkę zachęcił mnie wyłącznie opis wydawcy. "Jesteś biały? Jesteś wykształcony? Jesteś mężczyzną? W poprawnym politycznie świecie nie ma miejsca dla takich jak ty!" - hasło wydaje się być dość rozdmuchane, jednak mnie przekonało do tego, by sięgnąć po Requiem dla Europy.

Przenosimy się do niedalekiej przyszłości, gdzie światem rządzą feministki. Kapitan Hubert Jugenman przez wiele lat był pilotem, który, narażając własne życie, dostarczał pomoc humanitarną do najuboższych krajów. Jednak aktualnie ledwo wiąże koniec z końcem ze względu na warunki panujące na świecie. Biali są prześladowani i uważani za szowinistów. Życie głównego bohatera raptownie się odmienia, gdy niespodziewanie na jego drodze staje tajemnicza kobieta, która wydaje się być całkiem inna, niż cała reszta.

Poznając kolejne rozdziały Requim dla Europy, odnosiłem wrażenie, że to nie fabuła jest w tej książce najważniejsza, ale samo przedstawienie świata, które, swoją drogą, jest dość absurdalne. Kojarzy się z kultową Seksmisją tyle że jest znacznie bardziej rozbudowany. Jakby tego było mało, że sądy sprawuje tzw. Wielka Mądra Bawolica, to Europa zalana jest ludźmi z Trzeciego Świata. Większość populacji starego kontynentu to arabowie, hindusi, murzyni czy też Chińczycy - biali to mały odsetek, który dodatkowo jest prześladowany. Przyznam szczerze, iż wizja autora z początku jest naprawdę przerażająca, jednak po czasie staje się za bardzo groteskowa.

Paweł Kempczyński ma bardzo specyficzny styl. Długie i rozbudowane zdania opisujące zwyczajne i prozaiczne czynności męczą, a czasem wręcz śmieszą. By całość jeszcze bardziej zagmatwać, autor stosuje czas teraźniejszy, co nie jest zbyt często spotykane. Po niezbyt ciekawym początku akcja nagle przyśpiesza i pisarz zaprzestaje używać dziwnych określeń, jednak po kilkudziesięciu stronach znów do nich powraca, co powoduje, że całość czyta się niezwykle mozolnie. Brakuje tutaj jakiejś konsekwencji.

Wydaje się wręcz, iż Requiem dla Europy to jedna wielka aluzja do otaczającego nas świata. Kolejne zamachy terrorystyczne, obawa przed feministkami czy też powolny upadek zachodniego świata ukazane są w książce w krzywym zwierciadle. Gdyby autor w pewnych momentach nie przesadzał z nonsensownymi opisami, książka mogłaby spowodować duże zamieszanie i to nie tylko w światku fantastycznym, a tak, niestety, odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią.

Requiem dla Europy jest strasznie nierówne. Bywały momenty, w których naprawdę ciężko było się oderwać od lektury, jednak w większości odnosi się wrażenie przegadania i zbytniego wyolbrzymiania lęków współczesnego Europejczyka. Ku memu ubolewaniu, Pawłowi Kempczyńskiemu nie udało się zachować cienkiej granicy pomiędzy śmiesznością a powagą. Mogło być dobrze, a jest tylko średnio.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Requiem dla Europy
Autor: Paweł Kempczyński
Wydawca: superNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 9 listopada 2007
Format: 125 × 195 mm
ISBN-13: 978-83-7578-001-7
Cena: 31,50 zł



Czytaj również

Jedenaście pazurów
Szczyt piramidy - Artur Baniewicz
Hekate - Paweł Kempczyński
Wiedźma-matka w kosmosie
- recenzja

Komentarze


Erpegis
    Jeeezu
Ocena:
0
Rasizm. Twój najlepszy przyjaciel. A potem się dziwimy, że w Unii się z nas smieją.
15-12-2007 13:42
M.S.
    @ Erpegis
Ocena:
0
Może jaśniej? Bo na razie zrozumiałem, że powinniśmy sie wstydzić, bo autor poruszył sprawy rasizmu, a chyba nie to miałeś na myśli, prawda?
16-12-2007 13:22
Mandos
   
Ocena:
0
Gdyby autor w pewnych momentach nie przesadzał z nonsensownymi opisami, książka mogłaby spowodować może duże zamieszanie i to nie tylko w światku fantastycznym, a tak, niestety, odnosi się wrażenie, że mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią.

Zdanie za długie i coś koło "może" jest nie tak z szykiem.

Dzięki za recenzję.
17-12-2007 11:47
M.S.
    @Mandos
Ocena:
0
Poprawione. Dzięki za czujność.
17-12-2007 22:21
~Rafiozi

Użytkownik niezarejestrowany
    Przedstawiony świat absurdalny?
Ocena:
0
Rozumiem, że świat przedstawiony w "Rok 1984" i "Nowy wspaniały świat" też jest absurdalny?
04-03-2008 17:27
~Bonzo

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Problem w tym, że w "Roku..." i "Nowym wspaniałym..." jest, pomimo swej "absurdalności", wewnętrznie spójna. W przeczywieństwie do "Requiemu..."
10-03-2008 22:31
~Zibi

Użytkownik niezarejestrowany
    Requiem dla europy jest świetne!
Ocena:
0
Nie spodziewałem się, że jeszcze przeczytam taką "niefabryczną" literaturę. Absolutnie nie zgadzam się z recenzentem, który bardzo chciał się do czegoś przywalić. Powieść ma niepowtarzalny rytm, charakter i treść. Ciekawe co autro powie dalej, bo jak utrzyma styl, to mamy autora pierwszej ligi.
11-06-2008 20:08
~lipano

Użytkownik niezarejestrowany
    szmira
Ocena:
0
czytałem to szmira niedokształconego czlowieczka nie wiem czy skończył nawet liceum ogól.-może powinień jednak zamiatać
21-02-2009 14:39
~smaug

Użytkownik niezarejestrowany
    sucks
Ocena:
0
Paweł ma kompleks "malego ch", wizje wizjami ale tutaj to juz tylko seksizm i rasizm
20-06-2009 11:57
~Memlak

Użytkownik niezarejestrowany
    Niepoprawny politycznie :-)
Ocena:
0
Dobrze ze ukazuja sie tego typu ksiazki.Bardzo aktualna i jakze cudownie niepoprawna politycznie.Wielki szacun za odwage,bo wydawanie takich ksiazek w dobie szalejacyej tyranii poprawnosci politycznej to prawdziwy akt odwagi!
ps.Gdyby ta ksiazka opisywala walke samotnej ,czarnej ,muzulmanskej feministki zarazonej wirusem hiv z bialymi imperialistycznymi szowinistami ,to by na pewno zdobyla uznanie wielu recenzentow i internautow...no ale coz,obiektywiwizm nie jest najmocnejsza strona "tolerancyjnych" ludzi.
03-05-2010 17:46
~Ahabus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Piszą tutaj lemingi o rasizmach o przesadzie ,ale gdybyście trochę się orientowali w sprawach światowych wy "wielcy niezaściankowi europejczycy" to byście wiedzieli , ze to co Pan Kempczyński opisywał jako absurd ,jako terapię szokową ,staje się rzeczywistością. W UE nieługo wchodzi przymus ,żeby były parytety kobiet w zarządach prywatnych firm. Sprinter bez nóg startuje w regularnych biegach ze zdrowymi i dzięki protezom prześciga ich nawet o 10 sekund. To są absurdy owszem ,ale to jest k... rzeczywistość.
14-08-2011 19:19
henrykmanson
    Doskonała lektura
Ocena:
0
Autor tej recenzji najwyraźniej nie zrozumiał o co chodzi w tej opowieści albo nie dorósł jeszcze do debaty o poważnych tematach albo przeczytał tylko opis na tyłach okładki, który opisuje jedynie motyw przewodni i wątek poboczny (Wielka Bawolica).
Książka jest rewelacyjna, barwna, ciekawa i bardzo złożona. Jest to przepowiednia zła, które powoli się materializuje w obecnym świecie, a jednocześnie pokazanie przygody wybitnego pilota, zaszczutego przez absurdy tego świata i który dostaje szansę ucieczki w nieznaną, śmiertelnie niebezpieczną głębię kosmosu. Tekst napisany z dynamizmem, którego nie sposób znaleźć w jakiejkolwiek innej polskiej książce. Przeważająca większość książek napisana jest w czasie przeszłym przez co czytelnik odnosi wrażenie że czyta się kronikę na którą nie ma absolutnie wpływu. W "Requem dla Europy" i "Hekate" wykorzystany jest czas teraźniejszy co sprawia że czytając stajemy się jednym z bohaterów, widzimy wszystko w tej właśnie chwili w której czytamy, zostając mimowolnie wciągniętym w wydarzenia.
Każdy bohater ma swój indywidualny charakter który tym bardziej uwidacznia się na tle świata zawładniętego przez bezmyślne mniejszości.
Genialne dialogi, niepoprawny politycznie czarny humor.
Książkę polecam każdemu. Sam przeczytałem ją 4 razy bowiem jest to jedna z nielicznych książek, które można czytać ponownie odnajdując zawsze coś nowego (jak "Ślepowidzenie" lub "Modyfikowany węgiel").
20-04-2013 11:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.