» Artykuły » Inne artykuły » Ręka na pulsie - wrzesień

Ręka na pulsie - wrzesień

Ręka na pulsie - wrzesień
Wielka inwersja – Catherine Asaro


Porządnego science fiction nigdy dość. Jeśli też tak uważacie, to warto poświęcić kilka godzin lekturze Wielkiej inwersji. W powieści Catherine Asaro miłośnicy fantastyki militarnej znajdą sporo elementów typowych dla tej odmiany ukochanej literatury: mnóstwo śmiercionośnych gadżetów, walkę dwóch potężnych galaktycznych imperiów i swojski technobełkot. Przyjemna, dynamiczna fabuła i kilku ciekawych bohaterów sprawia, że lektura daje sporo frajdy. Wypada ostrzec uczulonych na nadnaturalne romanse, że telepaci z Wielkiej inwersji są wyjątkowo kochliwi, ale fani międzygwiezdnych bitew na pewno to przeboleją.

Więzień układu – Alan Akab



Wygląda na to, że miłośnicy science fiction we wrześniu będą wyjątkowo zadowoleni. Wielka inwersja powinna usatysfakcjonować tych, którzy lubią lekką literaturę, natomiast zapowiedź Więźnia układu każe wierzyć, że fani cięższych klimatów znajdą w nim coś dla siebie. Alan Akab zabiera czytelnika w podróż w przyszłość i kreuje przerażający skolonizowany przez ludzi wszechświat. Miks twardej fantastyki naukowej i fantastyki socjologicznej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli tylko pisarz stworzył wystarczająco ciekawą fabułę, to Więzień układu będzie bardzo przyjemną lekturą.




Wydawcy najwidoczniej doszli do wniosku, że nie samym science fiction żyje człowiek i postanowili zapewnić rozrywkę na odpowiednim poziomie także miłośnikom fantasy. Czy jakikolwiek sens ma rozpisywanie się nad zaletami twórczości ojca Śródziemia? Zapowiedź obiecuje podróż do Krainy Czarów – nikt, kto zna choćby pobieżnie inne książki Tolkiena, nie może mieć wątpliwości, że świat baśni będzie doskonale opisany i sprawi, że wyobraźnia pracować będzie na najwyższych obrotach. Dla każdego, kto tęskni za fantasy w starym dobrym stylu, Opowieści z niebezpiecznego królestwa będą olbrzymią przyjemnością.




Rzeka bogów to arcydzieło, jedna z najlepszych książek wydanych w doskonałej serii Uczta Wyobraźni. Ian McDonald zabrał czytelników w szaloną podróż do Indii przyszłości, zalewając niesamowitymi pomysłami, kreując niezapomnianych bohaterów i opisując niesamowitą historię. Dni Cyberabadu to okazja na powrót do tego niezwykłego kraju. Trudno nie wierzyć w to, że wśród tych siedmiu opowiadań znajdą się kolejne perełki, które wprawią fanów fantastyki w osłupienie. To, że pisarz tak doskonale poradził sobie z kreacją tak nietypowej scenerii, każe z niecierpliwością oczekiwać obrazu nowoczesnej Turcji. Jeśli McDonald zbliży się chociaż do poprzeczki, którą tak wysoko zawiesił Rzeką bogów, to Dom derwiszy może być najważniejszą premierą tego miesiąca.

Wichry archipelagu – Bradley P. Beaulieu



Wygląda na to, że najnowsza powieść z Serii Nowej Fantastyki okaże się ucztą dla fanów oryginalnego fantasy. Uwagę przyciąga przede wszystkim bardzo ciekawy świat książki: targane wewnętrznymi konfliktami księstwo otoczone murami pośród mórz, latające żaglowce, autystyczny chłopiec o niezwykłej mocy – wszystko wskazuje na to, że Bradley Beaulieu posiada sporą wyobraźnię. Obawiać można się co najwyżej sporej grubości Wichrów archipelagu; jeśli jednak pisarz będzie w stanie wypełnić ponad sześćset stron intrygującą historią, to książka z pewnością będzie warta zainteresowania.

Słonie na Neptunie – Mike Resnick



Słonie na Neptunie będą dla czytelników okazją do zapoznania się ze starszymi tekstami jednego z najbardziej utytułowanych twórców fantastyki w historii. Trudno wymieniać zalety twórczości Mike Resnicka, bo jest ich mnóstwo – chociażby niezwykle lekkie piór, doskonałe wyczucie, które pozwala mu przemycać do tekstów kolejne komiczne sceny, wartkie fabuły. Jeśli redaktorzy wybrali naprawdę najlepsze teksty tego pisarza, to Słonie na Neptunie będą pozycją obowiązkową dla każdego czytelnika.

Valis – Pihlip K. Dick



Nareszcie. Po Ubiku, Blade Runnerze i Człowieku z Wysokiego Zamku przyszedł czas na najbardziej szaloną z powieści Dicka. Przy omawianiu twórczości kalifornijskiego pisarza bardzo często wspomina się o pytaniach filozoficznych, które zadawał w każdym kolejnym tekście, ale w przypadku Valis sprawa wygląda trochę inaczej – bo ten tekst jest jednym wielkim zbiorem kolejnych pytań. Czym jest rzeczywistość? Czy Bóg istnieje? Czy człowiek ma wolną wolę? Jeśli chcecie ujrzeć poszukiwania odpowiedzi na te pytania, to musicie zapoznać się z tą powieścią.




Kolejna propozycja dla miłośników fantastyki naukowej, tym razem w wyjątkowo mrocznym wydaniu. Teoria diabła to zbiór przerażających i jednocześnie fascynujących opowiadań, które niesamowicie pobudzają wyobraźnię. Janusz Cyran z maestrią ukazuje wszystkie lęki, jakie mogą wiązać się z rozwojem technologii. Niech najlepszą rekomendacją dla najnowszej antologii tego autora będzie to, że porównanie do twórczości Beksińskiego w zapowiedzi wcale nie jest bezpodstawne…

Nadzieja czerwona jak śnieg – Andrzej Sawicki



Pod względem nowości literackich wrzesień zapowiada się tym ciekawiej, że wśród zapowiedzi pojawiły się książki bardzo różne. Nadzieja czerwona jak śnieg to przykład nietypowej fantastyki historycznej, w której autor stara połączyć się dzieje naszego narodu z…mutantami. Jeśli Sawickiemu uda wyczuć się granicę między patosem (którego chyba nie da się uniknąć w tekście dotyczącym powstań narodowo-wyzwoleńczych) a śmiesznością i jej nie przekroczać, to powieść może okazać się przyjemną ciekawostką.

Tytus Groan – Mervyn L. Peake



Groteskowe i przerażające rekwizyty z zamku zamieszkiwanego przez tytułowego bohatera, jego rozwój wewnętrzny, kunsztowny język i sugestywne opisy – te elementy składają się na obraz niezwykłej powieści. Jeśli to wszystko rzeczywiście można znaleźć w Tytusie Groanie, to książka ta będzie obowiązkowym zakupem dla każdego fana fantastyki.

Diabłu ogarek – Konrad T. Lewandowski



Wygląda na to, że nie tylko Andrzej Sawicki postanowił zająć się losami narodu polskiego. Także dużo bardziej doświadczony autor, jakim jest Konrad T. Lewandowski, pozwoli swym czytelnikom ujrzeć różne oblicza Rzeczypospolitej. Ciekawie zapowiadająca się intryga, interesujący – miejmy nadzieję – główny bohater i oryginalne realia mogą sprawić, że Diabłu ogarek będzie lekturą wyjątkową.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.