» Recenzje » Przyjaciel z piekła

Przyjaciel z piekła


wersja do druku

Przygody dobrego wojaka wg Strugackich

Redakcja: Matylda 'Melanto' Zatorska, Agata 'Bulehithien' Wiśniecka, Tomasz 'Asthariel' Lisek, Piotr 'Clod' Hęćka
Tłumaczenie: Irena Lewandowska

Przyjaciel z piekła
Na wstępie ostrzegam  – recenzowana książka to jedynie blisko stu stronicowa broszura, która z równym powodzeniem mogłaby stanowić dłuższe opowiadanie. Inna sprawa, że w formie niezobowiązującej (choć niekoniecznie lekkiej i przyjemnej) lektury sprawdza się przyzwoicie, zwłaszcza, jeśli ma się wolne półtorej godziny.

Głównym bohaterem jest Gag, żołnierz elitarnej jednostki wojskowej, zraniony podczas jednej z bitew. Po pewnym czasie budzi się w nieznanym miejscu, a co gorsza zostaje poinformowany, iż tak naprawdę jest leczony na całkowicie innej planecie. Gag jest zaintrygowany osobą naukowca, któremu zawdzięcza życie, jednak wciąż nurtuje go kwestia w jaki sposób może być użyteczny dla Kiernoja.

Protagonista zdecydowanie nie wzbudza sympatii u czytelnika. Jak na wojaka z legendarnej jednostki przystało jest twardy, nieustępliwy, nie podejmuje emocjonalnych działań, stale analizuje swoją sytuację, a do tego jest niesamowicie oddany ojczyźnie, a wodzowi w szczególności. To bohater wpasowujący się w stereotypy, które nie były niczym nowym w momencie pierwszego wydania powieści, a od tamtego czasu zdążyły się jedynie umocnić w kulturze.

Intryga rozwija się szybko, nie nudzi, i prowadzi do całkiem ciekawego, choć przewidywalnego i zbyt szybkiego finału. Zakończenie nie jest szczególnie zaskakujące, a powiedziałbym wręcz, że kolejne teorie na temat rozwiązania akcji same przychodzą do głowy podczas lektury. Nie ulega jednak wątpliwości, że Strugaccy mają w swoim dorobku powieści o wiele lepsze pod względem fabularnym. Poza głównym wątkiem nie uświadczymy tu tak naprawdę żadnych ciekawych i znaczących smaczków czy historii pobocznych: całość opiera się na Gagu i Kiernoju, a pozostałe postacie odgrywają role co najwyżej trzecioplanowe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W tle mamy do czynienia z wojną, w dodatku całkiem przyzwoicie przedstawioną – pole bitwy wydaje się wiarygodnie oddane i straszne na swój sposób. Problem w tym, że opisy konfliktu zajmują jedynie nikłą cząstkę i tak krótkiej powieści, w dodatku zapisaną głównie na początkowych stronach. Liczyłem, iż zmagania militarne doczekają się większej atencji ze strony autorów. Niestety, wątek wojenny stanowi jedynie tło, bracia Strugaccy skupili uwagę na głównym bohaterze, traktując pozostałe kwestie po macoszemu.

Przyjaciel z piekła pod wieloma względami przypomina raczej wstępny zarys książki niż ukończone dzieło. Niektóre kwestie i postacie są zaledwie wspomniane, a samo zamknięcie opowieści, mimo komplementarności z całym utworem, nie doczekało się dopracowanego suspensu.

Powieści należy się wyróżnienie ze względu na inną kwestię. To nie jest zwykła opowiastka, lecz metafora militaryzmu i konsekwencji, które ze sobą niesie. Szkoda, że historia została opisana w tak skrótowy sposób, kilka wątków wręcz prosiło się o poświęcenie im dodatkowych stron. Poddanie się ludziom sprawującym władzę i wiara w ich nieomylność, znajdują wystarczająco głębokie odbicie w zachowaniu głównego bohatera i jego otoczeniu, przez co nie można traktować powieści jako czysto rozrywkowej. Gag przez lwią część książki podchodzi do większości kwestii i osób nieufnie, gotów uwierzyć, że napotkane sytuacje są jedynie testem sprawdzającym jego wierność i niezłomność. Czy tak jest w rzeczywistości? Prawda jest na szczęście trochę bardziej skomplikowana. Możecie przekonać się sami, o ile nie macie pod ręką bardziej wymagających czasowo pozycji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Przyjaciel z piekła
Autor: Arkadij i Borys Strugaccy
Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Wydawca: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2003
Liczba stron: 94
Oprawa: miękka
Seria wydawnicza: Mistrzowie SF i Fantasy
ISBN-10: 8324112235



Czytaj również

Ząb czasu
Książki też się starzeją
Przenicowany świat – Arkadij i Borys Strugaccy
Technologia najgorszym wrogiem człowieka
- recenzja
Przenicowany świat - Arkadij i Borys Strugaccy
Tarcze antyrakietowe źródłem zła
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.