» » Portret Doriana Graya

Portret Doriana Graya


wersja do druku
Portret Doriana Graya
Portret Doriana Graya przed ponad stu laty stał się początkiem społecznego skandalu. Dziś z pewnością nie wzbudza już takich emocji, dlatego tym bardziej słuszne staje się pytanie: czy najsłynniejsze dzieło Oscara Wilde'a wciąż warte jest lektury?

Zafascynowany niezwykłym pięknem młodego Doriana Graya, Bazyli Hallward postanawia namalować jego portret. Obraz okazuje się prawdziwym arcydziełem. Kiedy jednak młody model zauważa jego niepokojące, nadnaturalne właściwości, postanawia go ukryć – przez lata syci tylko jedną parę oczu. Mimo to z jego powodu dochodzi do prawdziwej tragedii.

Najbardziej charakterystycznym elementem Portretu Doriana Graya bez wątpienia jest klimat, znacząco różniący się od tego, który zwykle kojarzy się z powieścią grozy. Oscar Wilde nie próbuje przerażać czytelnika przy pomocy wyskakujących zza rogu duchów, lewitujących przedmiotów czy krwiożerczych potworów – rolą motywu nadnaturalnego nie jest wywoływanie strachu, a umożliwienie narratorowi dokładniejszego i bardziej obrazowego opisania głównego bohatera. Autor buduje napięcie na zdecydowaniem innym fundamencie: z jednej strony skupia się na jak najdokładniejszym odmalowaniu obrazu materialnego piękna, jakim otacza się Gray, z drugiej natomiast – ukazuje czytelnikowi kolejne kroki Doriana na drodze do upadku. Kontrast między boskim ciałem i diabelską duszą staje się rusztowaniem, na którym Wilde wspiera kolejne wątki powieści: homoerotyczne uczucie Bazylego do Graya, mozolne podkopywanie moralności protagonisty przez cynicznego do szpiku kości lorda Henryka, pierwszą miłość Doriana do Sybil Vane. Nad Portretem Doriana Graya unosi się duch perwersji i dekadentyzmu: intensywny na tyle, że nie sposób wyzwolić się spod jego uroku, lecz przez cały czas elegancki i wyszukany w formie. Gdyby szukać współczesnych autorów w oczywisty sposób zainspirowanych tym dziełem, trzeba by wymienić pierwsze tomy Kronik wampirów Anne Rice – pisarka niemal czterdzieści lat temu próbowała przypomnieć ducha Wilde'a w popularnym Wywiadzie z wampirem.

Lektura Portretu Doriana Graya, mimo iż nie jest to książka obszerna, okazuje się dosyć mozolna. Dbałość Wilde'a o styl, którą podkreśla w słynnym wstępie do powieści, widać na każdym kroku. Czasami staje się ona wręcz irytująca: w pewnym momencie autor przystępuje do opisu dóbr, którymi otacza się Gray – i bez końca ciągnie ten fragment. Nazwy kolejnych materiałów i określenia faktur tworzą litą ścianę tekstu, która potrafi pobudzić wyobraźnię na kilka chwil, ale na pewno nie rozpali jej na długo. Miłośnika współczesnej literatury grozy odrzucić może też banalnie prosta fabuła – tym bardziej, że większość podchodzących do lektury osób już wcześniej będzie znała zakończenie powieści.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kilka słów pochwały należy się Tomaszowi Kaliściakowi, który napisał posłowie. Autor idealnie dopasował poziom tekstu do potencjalnego czytelnika: nie znudzi osoby niezainteresowanej historią i teorią literatury, bo jest bardzo przystępny, a z pewnością zadowoli głodnych informacji. Kaliściak zadbał o to, aby zawrzeć w posłowiu zarówno szczegóły biograficzne, które okazały się ważne dla powstania oraz wydania i odbioru powieści, jak i kilka ogólnych wiadomości związanych z analizą i interpretacją książki. Rzeczowy i ciekawy tekst doskonale domyka lekturę, przypominając czytelnikowi, że właśnie przeżył spotkanie z jednym z klasyków światowej literatury.

Portret Doriana Graya po ponad stu dwudziestu latach po premierze pozostaje powieścią poruszającą i niezwykłą. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to warto ten brak nadrobić – na pewno się nie zawiedziecie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Portret Doriana Graya (The Picture of Dorian Gray)
Autor: Oscar Wilde
Tłumaczenie: Maria Feldmanowa
Autor ilustracji: Henry Weston Keen
Wydawca: Vesper
Data wydania: listopad 2015
Liczba stron: 276
Oprawa: miękka
Seria wydawnicza: Klasyka Grozy
ISBN-13: 978-83-7731-220-9
Cena: 29,90 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.