» Podziemia Veniss

Podziemia Veniss

Dodał: Michał 'M.S.' Smętek

Podziemia Veniss
8.67
8.43
Ocena użytkowników
Średnia z 37 głosów
-
Twoja ocena
Podziemia Veniss - Poltergeist patronem
Tytuł: Podziemia Veniss (Veniss Underground)
Autor: Jeff VanderMeer
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Autor okładki: Tomasz Maroński
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 26 czerwca 2009
Liczba stron: 240
Oprawa: twarda
Format: 135 × 205 mm
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
ISBN-13: 978-83-7480-140-9
Cena: 35,00 zł

Podziemia Veniss to przesiąknięta mrocznym pięknem i jednocześnie prawdziwie koszmarna opowieść, zdobywająca szturmem teren fantastycznej antyutopii, którą przekształca w zupełnie nową jakość. Jeff Vander Meer nie marnuje czasu na tworzenie konwencjonalnego, spójnego futurystycznego świata; zamiast tego jego postacie charakteryzują się niemal mitologiczną prostotą i żyją wśród krajobrazów, które wiele zawdzięczają zarówno Hieronimowi Boschowi i Salvadorowi Dali, jak i autorom SF, takim jak J.G. Ballard czy Simon Ings. Rozgrywające się w świecie zewnętrznym katastrofy postępują ramię w ramię z głęboką refleksją i odkrywaniem przez bohaterów samych siebie. Pełno tu również intensywnych, rozrzuconych na wszystkich stronach powieści chwil piękna i grozy, żywcem wyjętych wprost z ze złego snu.

Podziemia Veniss Jeffa VanderMeera ukazują się 26 czerwca w Uczcie Wyobraźni nakładem wydawnictwa MAG.

Jeff VanderMeer jest dwukrotnym laureatem World Fantasy Award, finalistą Hugo Award, Bram Stoker Award, IHG Award, Philip K. Dick Award, i innych. Publicysta The Washington Post, Publishers Weekly I innych, członek jury nagrody The Aisner Award, Jest autorem zaliczanym do nurtu New Weird, do którego zalicza się również Wieki Światła Iana McLeoda (wyd. MAG czerwiec 2006). O samym nurcie New Weird tak opowiada VanderMeer: "New Weird jest typem miejskiej literatury osadzonej w fantastycznym świecie, która obala wyidealizowane wyobrażenia o scenografii znanej z tradycyjnej fantasy, a robi to najczęściej przez wybór realistycznych, kompleksowych modeli świata, stanowiących punkt wyjścia do kreacji, w której mogą łączyć się elementy zarówno sf, jak i fantasy. New Weird jako gatunek odznacza się wysoką jakością i by ją osiągnąć, używa elementów właściwych, na przykład, dla surrealistycznego horroru w kwestii stylu, tonu opowieści i efektów – odbywa się to w połączeniu ze stymulującym wpływem pisarzy nowofalowych i ich następców (a także protoplastów, jak Mervyn Peake oraz francuscy/angielscy dekadenci)."

"New weirdowska literatura odnosi się do problematyki współczesnego świata, nawet jeśli w sposób zakamuflowany, nie zawsze jednak są to odwołania do kwestii politycznych. Częściowo odwoływanie się do współczesnego świata polega na potędze wizji autorskiej i »poddaniu się dziwactwom«, wizji nie zamkniętej w nawiedzonym domu na wrzosowiskach ani jaskini na Antarktydzie. To »poddanie się« (albo »wiara«) autora może przyjąć różne formy, przy czym część z pisarzy stosuje w tym celu techniki postmodernistyczne, niepodważające jednak wykreowanej w tekście fantastycznej rzeczywistości. (cytat pochodzi z antologii, którą opracował Jeff Vander Meer wspólnie z żoną Ann)."
Fragment wywiadu z Jeffem VanderMeerem, który przeprowadził dla portalu Katedra Jan Żerański
Tagi: Jeff VanderMeer | Podziemia Veniss


Czytaj również

Podziemia Veniss - Jeff VanderMeer
Literatura surrealistyczna
- recenzja
Podziemia Veniss
Rozdział pierwszy
Zrodzony
Postapo bez pazura
- recenzja

Komentarze


Nyx Ro
   
Ocena:
0
26-06-2009 11:13
teaver
   
Ocena:
0
Przedzieram się właśnie przez Shrieka i mam nadzieję, ze i to wydadzą. Bo Vandermeeer to po prostu cholernie dobry pisarz. Mniam...
26-06-2009 19:33
Alkioneus
   
Ocena:
0
Czeka na półce. Razem z Viriconium, którego jeszcze nie czytałem. Jak się nie odezwę w przeciągu dwóch, trzech tygodni, to znaczy, że zdechłem jak osioł, gapiąc się w dwa żłoby.
27-06-2009 20:37
SkeezaPhrenyak
   
Ocena:
0
teaver@
Shriek ma być wydany w Uczcie Wyobraźni w przyszłym roku.
28-06-2009 04:12
Alkioneus
   
Ocena:
0
Cholera, jestem po 1/3 - ta książka ścina mi białko w żyłach. Ten facet jest świetny.
30-06-2009 21:35
Nyx Ro
   
Ocena:
0
Arcydzieło.
Piękne i koszmarne zarazem.
Czegoś takiego od dawna mi brakowało.
10-07-2009 20:46
teaver
   
Ocena:
0
SkeezaPhrenyak, nie jestem pewna, czy chcę to przeczytać po polsku. Angielska wersja Shrieka jest po prostu przepiękna. Obrazy wypalają się w mózgu i zostają tam na dobre. Veniss podobno czyta się szybciej, ale nie jestem pewna, czy to dobrze. ;)
18-07-2009 21:16
Esper
    Hym..
Ocena:
0
Świat ciekawy, bohaterowie też niczego sobie, ale jednak brakuje mi czegoś co by mnie trzymało przy książce. Bez sentymentu odkładam wręcz w połowie zdania. Dużo bardziej podobała mi się jedyna zamieszczona nowelka.
03-05-2012 19:44

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.