» Recenzje » Pies i klecha. Przeciwko wszystkim - Łukasz Orbitowski, Jarosław Urbaniuk

Pies i klecha. Przeciwko wszystkim - Łukasz Orbitowski, Jarosław Urbaniuk


wersja do druku

Satanistyczny spisek u fundamentów Polski Ludowej!

Redakcja: Michał 'M.S.' Smętek

Pies i klecha. Przeciwko wszystkim - Łukasz Orbitowski, Jarosław Urbaniuk
Orbitowski jest aktualnie jednym z najlepszych twórców grozy z naszego podwórka. Każda jego kolejna książka tylko utwierdzała mnie w tym przekonaniu. Pies i Klecha. Przeciwko wszystkim zainteresował mnie jednak z innego powodu, a mianowicie z racji tego, iż jest napisany wspólnie z nieznanym mi wcześniej Jarosławem Urbaniakiem.

Zawsze mnie zastanawiało, jak dwóch autorów pisze jedną książkę. Odpowiedź na to pytanie znalazłem w programie kulturalnym na TVP2, gdzie obaj twórcy rozmawiali chwilę o swojej powieści z prowadzącym. Okazało się, że za główną fabułę i kolejne wydarzenia odpowiedzialny jest Urbaniak, natomiast już za samo pisanie i "ożywianie" bohaterów wziął się Orbitowski, co odczuwa się już po pierwszych stronach.

W prologu poznajemy dwóch głównych bohaterów, którym przychodzi razem ze sobą współpracować, czyli milicjanta Enkę oraz księdza Gila. Obydwaj z początku zbytnio nie pałają do siebie przyjaźnią, jednak wspólne przeżycia zmieniają nieco stan rzeczy. Natrafiają oni na tajemniczy spisek, który prowadzi ich do zagadkowej wioski, gdzie – jak się okazuje – tamtejsza społeczność skrywa mroczną tajemnicę. Te wydarzenia stanowią wstęp do znacznie poważniejszej sprawy.

Szczerze mówiąc, zarówno fabuła, jak i samo zawiązanie akcji, nie wydają się być jakieś specjalnie nowatorskie, jednak nie w nich tkwi siła tej powieści. Po prostu czytanie prozy Orbitowskiego, który pisze jakże inaczej niż całe grono fantastyczne, to sama przyjemność dla czytelnika. Zabawa językiem czy też inteligentne gry słowne powodują, że Pies i Klecha. Przeciwko wszystkim czyta się jednym tchem.

Kolejnym atutem jest sama otoczka. Akcja dzieje się w komunistycznej Polsce i czuć to od pierwszych stron. Objawia się ona zarówno w świetnych opisach, jak i w mentalności u niektórych bohaterów. Dodatkowo, liczne nawiązania do tamtejszego okresu oraz puszczanie przez autorów przysłowiowego oczka do czytelnika, sprawiają, iż otoczka jest jednym z tych czynników, który sprawia, że Pies i klecha. Przeciwko wszystkim jest bardzo dobrą powieścią.

Niezwykły klimat mają miejsca, które przychodzi odwiedzić głównym bohaterom. Mogłoby się wydawać, że taka lokacja, jak zakład psychiatryczny, to jedno z najczęściej wykorzystywanych miejsc przez autorów grozy, a co za tym idzie – jedno z najbardziej oklepanych i nudnych. Tutaj jednak duet "Urbi et Orbi" pokazał klasę i stworzył jedną z najbardziej absurdalnych i zarazem niepokojących wizji "wariatkowa". A muszę zaznaczyć, że to jedno z wielu miejsc, które są niezwykle klimatyczne.

Orbitowski jest jednym z najlepszych polskich autorów grozy, więc warto sobie zadać pytanie, ile samego horroru można uświadczyć w tej powieści? Trochę jego jest, jednak nie ma co się spodziewać hordy żądnej krwi potworów. Można by rzecz, że bardziej nas tutaj straszą ludzkie zachowania i szara rzeczywistość komunistycznej Polski Ludowej, aniżeli chwyty rodem z filmów grozy klasy B. Co więcej, w czasie czytania wyraźnie czuć ten niesamowity styl Orbitowskiego, który swoimi opisami wywołuje znacznie większy strach niż kolejne monstrum za rogiem.

Pies i klecha. Przeciwko wszystkim to naprawdę dobra lektura. Ciekawi bohaterowie, wciągająca fabuła, niesamowity klimat i "to coś", co sprawia, że o książce długo się nie zapomina. Dla mnie jedna z ciekawszych powieści minionego już roku 2007. Zdecydowanie polecam.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
6.05
Ocena użytkowników
Średnia z 10 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 7
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Pies i klecha. Przeciwko wszystkim
Cykl: Pies i klecha
Tom: 1
Autor: Łukasz Orbitowski, Jarosław Urbaniuk
Autor okładki: Piotr Cieśliński, Grzegorz Domaradzki
Autor ilustracji: Grzegorz Domaradzki
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 30 listopada 2007
Liczba stron: 536
Oprawa: miekka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-60505-90-8
Cena: 29,99 zł



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.