» Artykuły » Inne artykuły » Omówienie Fantasy & Science Fiction. Lato 2010

Omówienie Fantasy & Science Fiction. Lato 2010

Omówienie Fantasy & Science Fiction. Lato 2010
Fantasy & Science Fiction to w Stanach Zjednoczonych legendarne czasopismo, ukazujące się od 1949 roku. Publikowali w nim ( i nadal publikują) pisarze z absolutnej czołówki światowej oraz debiutanci, szukający okazji do przebicia się. W 2009 roku powstał kwartalnik, będący jego polskim odpowiednikiem. Redaktorem naczelnym czasopisma jest Paweł Matuszek, Michał Cetnarowski zajmuje się literaturą polską, natomiast Konrad Walewski – obcą. Jak dotąd ukazały się trzy numery. Chciałbym bliżej przyjrzeć się temu zatytułowanemu Lato 2010.

Numer poświęcony został Luciusowi Shepardowi, wielokrotnie nagradzanemu pisarzowi, który w naszym kraju jest niemal zupełnie nieznany. W tej odsłonie F&SF znajduje się wywiad autorem oraz jego ciekawe opowiadanie Mengele, poruszające zarówno temat nazizmu, jak i deformacji fizycznych. Natomiast długi, siedemnastostronicowy wywiad z pisarzem odsłania skomplikowaną i bogatą w doświadczenia drogę, jaką musiał przejść, by stać się literatem. W aktualnym F&SF można także znaleźć wspomnienia Gordona van Gildera, który obecnie jest redaktorem naczelnym tej oryginalnej, amerykańskiej wersji czasopisma.

Oprócz tekstu Sheparda, w numerze znajduje się jeszcze kilka ciekawych tekstów. Dzieła dwójki nieznanych w Polsce autorów – Carolyn Ives Gilman oraz Jima Aikina – bazują na świetnym pomyśle wyjściowym, a ten, który wyszedł spod ręki kobiety przedstawia również wspaniałą scenerię oraz porusza kwestie psychologiczne . Zaskakującym opowiadaniem o zakazanej i niemożliwej miłości jest W raju Bruce’a Sterlinga. Niecodzienne okazują się teksty Jeffa VanderMeera oraz M. Johna Harrisona, które nie są zbyt skomplikowane, ani nie dążą w stronę new weirdu jak ich powieści – są nostalgiczne, refleksyjne, egzystencjalne, ale przejrzyście zrozumiałe. W tym numerze znajduje się również dobry tekst Polki, Leny Szuster, którego główną zaletą jest intrygujący pomysł oraz klimat, jaki autorce udało się w nim wytworzyć.

Jednak tym, co odróżnia F&SF od większości polskich czasopism, są eseje zagranicznych twórców. I tak w numerze Lato 2010 John Crowley dzieli się spostrzeżeniami na temat pisania powieści, odnosi się do wypowiedzi innych oraz ich sposobów na wenę. W formie krótkiego opowiadania o pomyśle ‘obozu edukacyjnego dla dorosłych’, w którym pod kluczem można by dopracowywać swoje umiejętności pisze Paul Di Filippo. Natomiast Jeff VanderMeer wskazuje kilka zapomnianych perełek literatury fantastycznej. Jedyny Polak w dziale esejów, Łukasz Orbitowski, pisze na temat powieści Waltera Moersa pod tytułem Kot alchemika.

Oprócz tego, w najnowszym numerze kwartalnika można znaleźć kilka wyczerpujących recenzji i ciekawe omówienia książek autorstwa Konrada Walewskiego oraz Michała Cetnarowskiego. Ten pierwszy opowiada o utworach, które jeszcze w Polsce się nie ukazały, a drugi wskazuje tak zwane ‘perły odnalezione’, czyli utwory mało u nas znane, a godne polecenia.

Fantasy & Science Fiction. Lato 2010 to godna polecenia odsłona czasopisma. Ta ponad dwustustronicowa książeczka zawiera mnóstwo ciekawej prozy oraz tekstów publicystycznych, które warto poznać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.