» Recenzje » Mały Brat - Cory Doctorow

Mały Brat - Cory Doctorow


wersja do druku

O prawie do wolności

Redakcja: lemon

Mały Brat - Cory Doctorow
Zamachy z 11 września 2001 roku zmieniły sposób postrzegania świata wielu osobom i zapoczątkowały paranoiczny strach przed terroryzmem, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Zwiększyła się przez to władza państwa nad życiem obywateli, jednocześnie zmniejszając ich prawa – co jakiś czas słychać o kolejnych rządowych działaniach (niekoniecznie legalnych), które depczą prywatność ludzi. Mały brat Cory'ego Doctorowa to spekulacja na temat możliwego rozwoju tej sytuacji.

Powieść zaczyna się trzęsieniem ziemi – ktoś wysadza w powietrze most w San Francisco, zabijając kilka tysięcy osób. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego urządza łapankę, zgarniając wprost z ulicy wszystkich ludzi, którzy znaleźli się w złym miejscu o nieodpowiedniej porze, z czego większość stanowi spanikowana młodzież. Przewozi się ich do ukrytej bazy, gdzie – pozbawieni praw obywatelskich, traktowani jako potencjalni terroryści – zostają poddani niehumanitarnym przesłuchaniom.

Główny bohater, Marcus Yellow, także tam trafia i zostaje upokorzony nieludzkim traktowaniem. Po wypuszczeniu na wolność okazuje się, że o jednym z jego zatrzymanych przyjaciół słuch zaginął – nie uwolniono go i nikt nie chce udzielić żadnej o nim informacji. Przekonuje się także, że wskutek zamachu DBW stara się przekształcić USA w państwo policyjne, maksymalnie ograniczając swobody obywatelskie, tłumacząc to działaniem dla dobra narodu. Te wydarzenia sprawiają, że Marcus rozpoczyna prywatną wojnę z rządem. On i inni główni bohaterowie są w większości nastolatkami i ich zachowanie jest raczej typowe dla osób w tym wieku – buntują się przeciw szkole, wchodzą w pierwsze poważne kontakty społeczne, poznają prawdziwą miłość, seks, przyjaźń i zdradę. I choć nie są im obce głupie żarty i zachowania niepoważne, z książki Doctorowa wyłania się obraz ludzi całkiem dojrzałych oraz świadomych, widzących niejednokrotnie więcej niż dorośli.

W Małym bracie pisarz przedstawia mechanizmy powstawania państwa policyjnego, to jak paranoja i wszechobecny lęk odbierają ludziom rozsądek oraz wolność – reakcje wahają się od bezmyślnej akceptacji po aktywny bunt (głównie młodzieży). Bardzo niepokojące jest skonfrontowanie świata powieści z rzeczywistością – u Doctorowa w powszechnym użyciu są kamery analizujące sposób chodzenia, pojawia się szpiegowanie za pomocą internetu, śledzenie z wykorzystaniem satelitów – wydaje się, że wystarczy jedna iskra i wizje pisarza zaczną się spełniać. Powieść nawiązuje do dystopii z Orwellowskiego Roku 1984 czy Nowego wspaniałego świata Huxleya: wszechobecna jest inwigilacja i próby zniszczenia ludzkiego samodzielnego myślenia.

To także opowieść o wolności i człowieka podstawowym do niej prawie. Możliwość zachowania prywatności, samostanowienia o sobie, posiadania osobistej niszy, w którą nie ingeruje nikt z zewnątrz – o to właśnie walczy Marcus i to wydaje się być głównym przesłaniem książki. Znamiennym tego przejawem jest scena, w której definicja wolności obywatelskiej, cytowana z Konstytucji Stanów Zjednoczonych, zostaje zawetowana stwierdzeniem "państwo wie lepiej, państwo chce waszego dobra".

Autor zwraca także uwagę na dwie inne rzeczy: postępujący rozwój techniczny, który może być wykorzystany do ułatwienia ludziom życia, ale także umniejszenia ich godności i ubezwłasnowolnienia ich oraz to, że człowiek powinien walczyć o ideały w które wierzy, o marzenia i swoich bliskich. Książka ta, w założeniach pisana dla młodzieży, nie jest lekturą łatwą ani przyjemną (choć dzięki sprawnemu warsztatowi autora czyta się ją niesamowicie szybko) – traktuje o wartościach ważnych bez owijania w bawełnę, nie upraszcza świata, nie stosuje satyry ani groteski, nie operuje podziałem na czarne i białe.

Mały brat to intrygująca powieść komentująca teraźniejszość. Doctorow, spekulując, próbuje przestrzec przed konsekwencjami popadania w paranoję i apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku. To także piękna, choć bezwzględnie opisująca zło i bezmyślność, książka o przyjaźni oraz poświęceniu.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
Tytuł: Mały Brat (Little Brother)
Autor: Cory Doctorow
Tłumaczenie: Barbara Komorowska
Wydawca: Otwarte
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 9 lutego 2011
Liczba stron: 378
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7515-092-6
Cena: 32,90 zł



Czytaj również

Komentarze


piterrrek_p
   
Ocena:
0
Bardzo mnie ciekawi ten autor, sporo o nim czytałem pochlebnych opinii na zagranicznych portalach. Czekam z niecierpliwością na Jego debiut w Polsce.
25-01-2011 20:45
Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mi osobiście książka się bardzo nie podobała.
26-01-2011 17:23
baczko
   
Ocena:
0
@Fenris

Dlaczego?:)
26-01-2011 18:26
Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ogólnie? Książka straszną infantylnością cuchnie, której próbowano nadać cechy dojrzałości. I nie ukrywam, że oczekiwałem technologii na podobieństwo tej w "Zderzeniu czołowym".
26-01-2011 18:34
baczko
   
Ocena:
0
Technologii? To nie jest sedno tej książki :)

Infantylność? Gdzie?
09-02-2011 16:54
~Kat

Użytkownik niezarejestrowany
    Mały Brat
Ocena:
0
Mimo że bohaterami są nastolatkowie, to nie wydaje mi się żeby książka była infantylna czy mało poważna. Wręcz przeciwnie, daje do myślenia. O dzisiejszym świecie i o tym, dokąd o n zmierza. A widzieliście filmiki związane z tą książką? http://youtu.be/C3DKezAu5Vs
12-04-2011 09:14
Aszhe
   
Ocena:
0
Jestem właśnie w trakcie lektury. Moim zdanie bardzo dobra książka, naprawdę daje do myślenia. Chociaż dość przypadkowo trafiłem na nią w biblitece, nie żałuję żadnej minuty poświęconej na jej lekturę.
07-07-2011 17:40

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.