» Recenzje » Krew modliszki - Adrian Tchaikovsky

Krew modliszki - Adrian Tchaikovsky


wersja do druku

Owadzich kronik część trzecia

Redakcja: Bartłomiej 'baczko' Łopatka

Krew modliszki - Adrian Tchaikovsky
Niektórzy argumentują swą niechęć do kilkutomowych serii koniecznością długiego oczekiwania na kolejne części. Cykl Cienie pojętnych Adriana Tchaikovsky'ego wyróżnia się w tym względzie na plus, gdyż autor z regularnością szwajcarskiego zegarka, co kilkanaście miesięcy, zaopatruje fanów w kolejną książkę. Krew modliszki to trzecia powieść z planowanych dziesięciu, a przy tym najkrótsza z dotychczas wydanych.

Wojna Nizin z Imperium Osowców trwa: głowę władcy Imperium Czerni i Złota, cesarza Aldvana II, zaprząta jednak coś innego – wizja nieśmiertelności, którą według słów tajemniczego czarnoksiężnika Uctebriego ma mu zapewnić legendarna Szkatuła Cienia. Jako że przedmiot może przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron, z misją zdobycia jej zostają wysłani zarówno agenci Os, jak i szpiedzy Stenwolda Makera: Acheos, Tisamon i Tynisa, którym towarzyszą nie do końca godni zaufania Osowcy: Gaved i Thalryk. W tym samym czasie Stenwold stara się przypieczętować sojusz Kolegium z miastem Tarn, a jego siostrzenica Cheerwel nawiązuje kontakty w dalekim Solarno, które może się stać kolejnym celem ataku Imperium.

Fabuła powieści skupia się na tych trzech wątkach: podobnie jak w poprzednim tomie, bohaterowie nie mający z nimi bezpośrednich powiązań zostają odsunięci w cień (spotkało to między innymi Totho i Salmę). Krew modliszki jest krótsza od poprzedniczek - zamiast 600-700 stron otrzymujemy 430, co uważam za jedną z największych zalet książki, gdyż odchudzenie objętości powieści przyśpieszyło akcję, dzięki czemu śledzi się ją łatwiej i przyjemniej niż w poprzednich tomach. Motywem przewodnim, i jednocześnie najciekawszym wątkiem książki są poszukiwania Szkatuły Cienia, ze względu na klimat ciągłej niepewności i konspiracji.. Z drugiej strony, powieści zabrakło mocniejszego akcentu finałowego, przez co po lekturze zakończenia odczuwa się spory niedosyt.

Mimo że seria przekroczyła już półmetek, autor nie przestaje wprowadzać nowych bohaterów, wątków i miejsc: całkiem nieźle udało mu się wykreować, będące domeną przemytników, Jerez i zamieszkane przez Pająki Solarno. Co ważne, miasta te różnią się atmosferą od poznanych już Kolegium czy Tarnu. Na scenie pojawiają się również nieznane wcześniej organizacje i rasy, co dodaje nieco głębi steampunkowemu uniwersum, które wciąż pozostaje głównym atutem z racji swej niesztampowości. Pozytywne wrażenie budzą też nowe postacie, jak Taki i Cesta, choć nie poświęcono im zbyt wiele miejsca.

Niestety, wciąż daje o sobie znać główna wada cyklu, czyli kreacja bohaterów – niewielu z nich jest w stanie wzbudzić jakieś uczucie w czytelniku, przez co ich losy nie budzą większych emocji. Na szczęście widać postęp: Cheerwel irytuje mniej niż zwykle, Tisamon przestał być tylko i wyłącznie bezlitosną maszynką do zabijania, a duszą Acheosa wstrząsa konflikt wewnętrzny. Wprawdzie moi ulubieńcy, Totho i Drephos, odgrywają niewielką rolę w tym tomie, ale autor ich zdradza co nieco z ich planów, mogących mieć kluczowy wpływ na losy wojny. Kto wie, może biorąc pod uwagę wzrost umiejętności pisarskich autora, Tchaikovsky'emu uda się przed zakończeniem serii wykreować naprawdę sympatyczne postaci? Pożyjemy, zobaczymy.

Krew modliszki to powieść dobra, lecz nie wybijająca się: widać, że autor ma zaplanowana interesująca fabułę i świat, ale w zachwyceniu czytelnika wizją przeszkadza dość prosty styl i niedopracowani bohaterowie. Muszę jednak przyznać, że książkę tę czytało mi się najlepiej z jego dotychczas wydanych, i po zakończeniu miałem ochotę na więcej - tak więc mogę polecić najnowsze dzieło Tchaikovsky'ego, zwłaszcza, jeśli lubicie kilkutomowe serie i klimaty steampunku.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 13 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Krew modliszki (Blood of the Mantis)
Cykl: Cienie Pojętnych
Tom: 3
Autor: Adrian Tchaikovsky
Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawca: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 28 lipca 2010
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Format: 132 × 202 mm
Seria wydawnicza: Fantasy
ISBN-13: 978-83-7510-431-8
Cena: 33,90 zł



Czytaj również

Pieczęć Robaka
Pożegnanie... lecz czy na pewno?
- recenzja
Wrota mistrza wojny
Koniec jest bliski
- recenzja
Spadkobiercy ostrza - Adrian Tchaikovsky
Cisza przed burzą
- recenzja
Morska straż - Adrian Tchaikovsky
Ahoj, podmorska przygodo!
- recenzja
Ścieżka skarabeusza - Adrian Tchaikovsky
Otwarcie nowego rozdziału Cieni Pojętnych
- recenzja

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tomów ma być w sumie dziesięć, z tym, że podzielonych na trzy pod-cykle (odpowiednio 4, 3 i 3 tomy) z częściowo pozamykanymi wątkami fabularnymi. W Wielkiej Brytanii lada moment wychodzi szósta część.
23-01-2011 20:25
Blacota
   
Ocena:
0
Zgadza się, kolejna podcyklu to : "The Scarab Path " wydany w Anglii w 2010 r. oraz "The Sea Watch" będzie wydany w Anglii w lutym 2011 oraz kolejny "Heirs of the Blade" w 2012 i "The Air War" 2013 r.
Jestem ciekawy kiedy Rebis wyda "The Scarab Path " oraz "The Sea Watch"
24-01-2011 09:20
~garfields

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
hmm Dlaczego kliknięcie na miniaturę okładki włącza... jeszcze mniejszą miniaturę okładki ?

Postarajcie się o większe fotki, uwaga dotyczy nie tylko okładek książek ale ogólnie - często 'miniatura' przy artykule jest tylko powiększonym, jeszcze mniejszym, oryginalnym obrazkiem.
24-01-2011 14:20
Repek
   
Ocena:
0
@garfields
Wszystko zależy od materiałów, które dostaniemy lub uda się zdobyć. Jeśli mamy większy format, to nie ma problemu - ale nie zawsze takowe udaje się zdobyć.

Aukrat tutaj w ogóle nic się nie powiększa - po kliknięciu masz grafikę w tym samym rozmiarze [mogą być najwyżej krawędzie przycięte przez ramke pop-upa].

Pozdrawiam
24-01-2011 15:15
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
dziwne, mi się włącza większa okładka.
24-01-2011 16:41
Asthariel
   
Ocena:
0
Już poprawione ;-P
24-01-2011 16:55
~garfields

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Teraz działa prawidłowo :)
25-01-2011 13:32

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.