» Recenzje » Among Others - Jo Walton

Among Others - Jo Walton


wersja do druku

Dojrzewanie, magia i fantastyka

Redakcja: Alicja 'cichutko' Laskowska

Among Others - Jo Walton
Niedawno w Internecie pojawiła się lista nominowanych do Nebuli za rok 2011 – wśród nich znajduje się wielu mniej znanych (szczególnie w Polsce) pisarzy z krótkim stażem. Jednym z takich twórców jest Jo Walton, autorka słusznie wyróżnionej powieści Among Others.

Jest to książka o nastoletniej Morwennie, która przeniosła się z Walii, by uciec od swojej matki, i zamieszkała z ojcem i jego trzema siostrami w Anglii, gdzie została wysłana do prywatnej żeńskiej szkoły. Mało fantastycznie? To tylko pozory – rodzicielka głównej bohaterki jest czarownicą, która pragnęła przejąć władzę nad światem. Morwenna wraz z siostrą bliźniaczką Morganą, posiadające dar widzenia i komunikowania się z wróżkami, chciały ją powstrzymać i zapłaciły za to olbrzymią cenę – pierwsza prawdopodobnie do końca życia będzie kuleć, a druga zmarła.

Całość ma formę pamiętnika Morwenny – opisuje ona swoje przeżycia dzień po dniu (czas akcji to przełom 1979/80) – to, jak odnajduje się w nowym otoczeniu, jak układają się jej relacje z koleżankami, rodziną, co czuje; czasem wspomina także wydarzenia z wcześniejszego etapu życia. Przyglądamy się procesowi dojrzewania nastolatki, która różni się od typowych rówieśniczek dwoma czynnikami: obecnością magii w jej życiu oraz niesamowitą pasją czytelniczą.

Ta pierwsza wspomniana już wyżej kwestia jest ważnym, ale tylko dodatkiem do głównej historii. Morwenna widzi wróżki, potrafi się z nimi porozumiewać, toczy również korespondencyjny pojedynek z matką. Jednocześnie dziewczyna ma świadomość tego, jak skomplikowane i nieprzewidywalne efekty może mieć magia, dlatego stara się jej jak najmniej używać. Wątek nadnaturalny dodaje opowieści baśniowości, która momentami kojarzyła mi się z prozą Tolkiena czy C.S. Lewisa. Pomimo tego, i kilku bardziej humorystycznych fragmentów, to książka poruszająca dojrzałe tematy. Walton pisze między innymi o problemach dorastania, rozbitej rodziny (szczególnie ważna jest relacja Morwenny z ojcem i matką), śmierci i walki o swoje ideały. Co ważne, autorce udało się uniknąć patosu, a dzięki specyficznej atmosferze powieści nie jest ona śmiertelnie poważna.

Drugą intrygującą cechą odróżniającą Mor od innych nastolatek jest niesamowita, wręcz niepohamowana pasja czytania książek, szczególnie science fiction. Czyta ich kilka-kilkanaście tygodniowo i dzieli się z czytelnikiem Among Others, zwykle dość krótkimi, wrażeniami z lektury. W całej powieści przewija się kilkadziesiąt nazwisk (jak choćby Poul Anderson, Anne McCaffrey, Ursula Le Guin, Roger Zelazny, James Tiptree Jr, Robert Silverberg), co dla fanów nieco starszej fantastyki stanowić będzie nie lada gratkę. Walton pokrótce przybliża również ówczesną sytuację fandomu literackiego.

Among Others jest książką, w której główną rolę odgrywają emocje oraz literatura, książką nastawioną raczej na refleksję. Ciepła i baśniowa powieść świetnie sprawdzi się zarówno jako delikatne wprowadzenie do fantastyki dla nowych czytelników (raczej tych już nastoletnich), jak i ciekawy przerywnik od sztampowych pozycji dla tych bardziej obeznanych.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 2
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Among Others
Autor: Jo Walton
Wydawca: Tor Books
Miejsce wydania: USA
Data wydania: 18 stycznia 2011
Liczba stron: 302
Oprawa: twarda
Format: 164x242 mm
ISBN-13: 978-0765321534
Cena: $24.99



Czytaj również

Wśród obcych
Książka z książek wyrosła
- recenzja

Komentarze


Canela
   
Ocena:
+1
Ten nastolatkowy watek nie bardzo mnie przekonuje, ale skoro polecasz i skoro nebula (i skoro klasyka fantasy się przewija), to warto spróbować.
17-03-2012 20:46
~Volgarth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Among Others jest książką, w której główną rolę odgrywają emocje oraz literatura". Wybacz, ale co innego ma odgrywać główną rolę w literaturze, jak nie literatura?, i "literatura" czyli co? Narracja?, styl?, czy może coś bardziej wydumanego?
13-04-2013 12:47
~Volgarth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Bo nie chodziło chyba po prostu o ilość nawiązań do literatury, i że bohaterka dużo czyta? A jeśli tak, to konstrukcja tego zdania jest myląca.
13-04-2013 12:53
baczko
   
Ocena:
0
Nawiązania do literatury, to jak wpływa ona na życie głównej bohaterki etc
01-05-2013 20:02
~Volgarth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jeśli to rzeczywiście jest centralnym punktem narracji, to średni mnie przekonuje. Nie wyszła z tego opowieść dla nastolatków w stylu carlosa ruiza zafona?
09-07-2013 23:42
baczko
   
Ocena:
0
Nie, na szczęście nie ;)
10-07-2013 01:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.